Науковці довели зв'язок між змінами клімату та важливими історичними подіями

Міжнародна група науковців на чолі з кліматологом Ульфом Бунтгеном зі швейцарського Федерального дослідного інституту лісу, снігу та ландшафту встановила зв'язок між змінами клімату в Європі і розквітом та крахом людського суспільства і цілих імперій, повідомляє Кореспондент.

 

Такого висновку вчені дійшли, проаналізувавши деревні річні кільця. Це дослідження тривало останні два з половиною роки, науковці зібрали дані з дев'яти тисяч деревних артефактів. "Озираючись на останні дві з половиною тисячі років, ми бачимо приклади, коли кліматичні зміни впливали на людську історію", - пояснює Бунтген.

У своїй роботі доктор Бунтген і його колеги використовували систему, створену іншими фахівцями за допомогою даних, які вони отримують з матеріалів, що виявляють під час всіляких розкопок.

З'ясувалося, що періоди, коли літо було теплим і вологим, збігаються з історичними періодами відносного процвітання європейських цивілізацій - Риму на рубежі епох (від Октавіана Августа до династії Северів) і Західної Європи періоду Високого Середньовіччя (XI-XIV століття). Період занепаду Римської імперії, що почався з кризи III століття (економічний занепад, громадянські війни і кілька розколів імперії) збігається з відносно холодним і посушливим періодом. Зміна клімату негативно позначилася на сільському господарстві - основі римської економіки.

Додаткове підтвердження отримала і версія, що Велике переселення народів III-VII століть (масові міграції германських, слов'янських, тюркських та інших племен) також було пов'язано з несприятливими кліматичними змінами у них на батьківщині.

Для істориків і археологів висновки групи Бунтгена не містять нічого принципово нового: наукові уявлення про роль глобального похолодання в загибелі Римської імперії і глобального потепління в розквіті середньовічної Європи сформувалися на підставі письмових джерел ще в XVIII-XIX століттях. Однак дослідження становить інтерес як природниче підтвердження цієї теорії на підставі аналізу великого емпіричного матеріалу.

Раніше повідомлялося, що зміна клімату справді може призвести до частіших і потужніших екстремальних погодних явищ, тому необхідно далі інвестувати в інфраструктуру спостережень, яка дозволить вивчати ці явища.

У свою чергу, експерти британської Метеорологічної служби стверджують, що глобальне потепління в останні десятиліття наростає швидше, ніж прогнозувалося раніше. У доповіді Метеорологічної служби, зокрема, зазначається, що температура поверхні моря була останнім часом вища, ніж вважалося. Заниження показників відбулося через зміну способу оцінки температур після 2000 року. Нові дані значно збільшують масштаби потепління, зафіксованого дослідниками за останнє десятиліття.

Тим часом фахівці з Нового Університету Південного Уельсу (Сідней) дійшли висновку, що через 300 років мегаполіси стануть непридатними для життя. Через глобальні зміни клімату температура і вологість у найбільших містах світу досягнуть таких високих показників, що люди просто не зможуть існувати в "нових" умовах.


24.01.2011 2581 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

902
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2371
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2044
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2072
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6295 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2361 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

230

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1053

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1031

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1303
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

160
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

517
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1979
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26414
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

466
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10384 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7922
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

469
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

323
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

475
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

546
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1495