"Містобудівна реформа" за новим законом звелась до забезпечення інтересів забудівників та архітекторів


17 лютого 2011 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності». 4 березня, закон підписаний Президентом України, вступив в силу. І хоча новому закону приписують революційне спрощення процедур, пов'язаних з будівництвом, необхідно врахувати, що дані спрощення відбулись за рахунок скасування деяких повноважень органів місцевого самоврядування. Натомість значно зростає роль інспекцій архітектурно-будівельного контролю та міських і районних управлінь містобудування та архітектури.

 

До прикладу, знесення самовільно збудованих будівель тепер відбуватиметься не за позовом відповідної ради, на території якої знаходиться будівля, а за позовом інспекції ДАБК. Або зміни до генплану міста чи села можна буде вносити тільки, якщо така ініціатива надійде від районної чи обласної державної адміністрації. Законом також надається можливість міським чи сільським головам самостійно поновлювати договори оренди землі без рішень відповідної ради. Окрім того, законом забороняється органам місцевого самоврядування відводити  землю під будівництво, якщо відсутній план зонування або детальний план території населеного пункту. Місцеві правила забудови також мають бути відмінені.

 

Новим законом також значно зменшується роль громадських слухань. Тобто встановлюється обов'язковість проведення громадських слухань при затвердженні будь-якої містобудівної документації, однак врахування їх результатів виявляється необов'язковим. При цьому до уваги братимуться тільки ті пропозиції учасників громадських слухань, які ґрунтуються на нормативно-правових актах, будівельних нормах, стандартах та правилах. Тут також незайвим буде зауважити, що вимога стосовно проведення громадських слухань в Україні існує з 2009 року однак до цього часу не розроблено навіть порядку проведення цих слухань.

 

Новим законом також продовжено до 31 грудня 2012 року безкоштовне прийняття в експлуатацію житлових, садових, дачних будинків та господарських споруд, а також громадських будівель І та ІІ категорій, які збудовані без дозволу на будівництво до 31.12.2009, за умови, що у забудовника є документи, які посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою. Таким чином, узаконення самовільних забудов продовжуватиметься ще до кінця 2012 року.

 

Однак з прийняттям даного закону значно полегшиться оформлення будівельної документації для індивідуальних забудовників. Законом повертається уже призабутий будівельний паспорт. Відтепер для спорудження присадибного, дачного чи садового будинку площею до 300 кв.м окремий дозвіл та проект не потрібен, достатньо отримати будівельний паспорт.

 

Реальне спрощення будівельних процедур насправді лежить в площині підзаконних правових актів, адже скасування декількох ДБНів (державних будівельних норм), що регламентують власне дозвільні процедури,  в декілька разів спростило б оформлення документації на будівництво. Однак можна прогнозувати, що в найближчі півроку не те, що не буде скасовано попередні ДБН, а будуть прийняті ще й нові, які “деталізують” норми закону.

 

Загалом новий закон спрямований на забезпечення інтересів забудовників та архітекторів і по своїй суті на 80% складається із норм попереднього закону «Про планування і забудову територій». В новому законі ви знайдете відповідь на запитання «Як забудувати?», однак відповіді на запитання «Як розвивати? ви не знайдете.

 

А відповідно до європейської практики схеми забудови територій базуються на комплексних програмах сталого розвитку територій, які являють собою цілісне стратегічне бачення розвитку регіону на десятки років. При цьому враховується розвиток, насамперед, соціальної інфраструктури, вплив на навколишнє середовище та ефективне використання економічного потенціалу території.

 

Тому, на мою думку, в законі «Про регулювання містобудівної діяльності», який було гучно названо «містобудівною реформою», можна відзначити відсутність суттєвих змін та реального спрощення будівельних процедур, продовження традицій вузькобудівельного бачення майбутнього наших міст, селищ і містечок без комплексних базових програм розвитку цілих територій та звуження прав місцевого самоврядування


Кількість переглядів - 1611616.03.2011 19:40

Система Orphus Коментарі (10)
ТРАЧ Б Б | 29.02.2012 00:32Я Є АКЦІОНЕР ПАТ ДОМО БУДІВНИК ДИРЕХТОР ХОМЯК ОЛЕХ ПЕТРОВИЧ ЗАХОПИВ ПІДПРИЄМСТВО РЕЙДИСТВОМ ТА РОЗКРАДАЄ МАЙНО У ВЕЛИКИХ РОЗМІРАХ ПОДАТКИ НА ДЕРЖАВУ НЕ ПЛАТИТЬ ДИРЕХТОР ПОГРОЖУВАВ МЕНІ ЩО ПІДПАЛИТЬ МІЙ АКВТОМОБІЛЬ http://oko.if.ua/2012/02/18/45804/ ТЕЛ 0987798796 Юстас | 26.04.2011 09:05Підтримую Jozef. Не думають про людей ці місцеві князьки... Їм би пошвидше і побільше свої кишені набити, а там - хоч трава не рости... З такими керівниками перспективи в держави - нульові!!! Jozef | 24.03.2011 11:33До Оленки.Шановна панно(ні).Справа не в "шумі" і не у його
відсутності.А саме "у міченні" території.Цією статейкою
Ткач
,як на мене, подає сигнал про те,що дуже дбає інтереси
громади. Але це далеко не так.І місто тут ні до чого.Бо
нема і не було у місті влади.Була одна група,"накрала" і
розбіглась.Була друга група,застелили всі площі бруківкою
і принагідно "відмили" купу грошей,розбіглись.Була і є
друга,третя і четверта групи.На превеликий жаль знову
"воруют", а інтереси громади,як були, так і лишаються їм
у глибочезній дупі.Сумно,але лінь і "пофігізм" загальна
риса наших обранців.Як і зрештою в нас самих.
Оленка | 21.03.2011 10:33To Jozef: Не видавайте бажане за дійсне: "ущільнення та будова покручів" почались за другої каденції Шкутяка. Якщо не пам'ятаєте, нагадаю - 2002-2006 роки. Анушкевичус цю практику успішно продовжив. Щодо "шуму", то, як на мене, від Ткача його небагато. А загалом нашим людям не догодиш: нічого не говорить депутат - шо він там у тій ВР робить? Щось починає говорити, причому на тему, яка напряму стосується його роботи, тобто прийняття законів - "шумить"... Чорти | 19.03.2011 17:17До Каки: так, так, ти правий, ми на багатьох чекаємо. Кака | 19.03.2011 12:15Йосю, не тра ля-ля. Бо всі дозволи, рішення на забудову дає тіко місто. МВК і міська рада, а губернатор в тій ситуації тілько пальчиком помахати "но-но, ай-яй". І всьо. Всі претензії до архітекторів і влади міста. Вся практично земля в місті була роздана мафійов Шкутяка-Ониськіва. Вони будуть в казанах горіти, пошкодуємо їх... Jozef | 19.03.2011 11:48До виборців. Не треба бла-бла.Бо він зацікавлений навести
трохи шуму перед виборами 2012 до парляменту.Бо так
хочеться Роману "снова туда,гдє морє огнєй".Ото й нагадує
про себе. А
в Івано-Франківську саме при Ткачу і розпочалось
ущільнення
та будова отих покручів.Так що хай не белькоче про людскі
інтереси.
Виборці | 16.03.2011 23:07 Добре, що хоча б хтось із народних обранців у курсі що ж робиться в залі під головним законодавчим куполом. Значить, ще не всі втрачені Василь І. | 16.03.2011 20:27Романе ! Ваша стаття викладена професійно. Зрозумілі Ваші заперечення. Проте, чому ви не голосували проти цього Закону ? Сподіваюсь, дасте аргументовану відповідь. Пес | 16.03.2011 19:51ООО!!! Нардепи стають блогерами. Поважаю!

Додати коментар

Ім'я:

E-mail: (не обов'язково)

Текст повідомлення:Останнє в блогах