Хвости епохи, сліди епохи


З легкої руки поета минуле століття назавжди залишиться "століттям-вовкодавом". Серед істориків-метафізиків побутує небезпідставна думка, що кожна епоха може бути описана як звірище. Я підозрюю, що ми вже йдемо поміж зубів і смакових рецепторів монстра-ХХІ, але всіма думками й забобонами ще перебуваємо на (в) хвості вовкодава-ХХ. Ми - Люди Хвоста. Наші діти стануть першими Людьми Пащі і, певно, зневажатимуть нас за позадництво і колекціонування симпатичних дрібничок. Ми ж будемо вважати їхні проекти безглуздо-провокативними та жорстокими, жити сьогоденням й тішитися принагідними визначеностями історії. Себто найцікавішими з наших обісраних хвостових іграшок.

Ніцше, Хейден Уайт і, здається, Соллерс трималися того переконання, що кожна епоха має декілька хвостових відгалужень, найважливішими з яких є "критичне" та "антикварне". Не будемо сперечатися з цими достойними мислителями, адже недавня історія вчить нас недосконалості. От і довгий тулуб нашого вікорозмірного звіра закінчився некрасиво і немонументально. На хвості ХХ століття пишно розтлущилися нарости пустопорожніх суперечок і дискусій, понабрякали пухирі постмодерну та інших способів антикварного мислення. Відповідно, розплодилися тлумачі, перекладачі, гуманісти, техношамани, карлоси кастанеди, оборонці традицій, оглядачі, колекціонери і коментатори - звична ще з XVIII століття хвостова фауна. Ми спостерігаємо поїдання хвоста.

Захопливе видовище. Тріщить під щелепами фауни товста шкіра. Хвостові герої перетворюються на блазнів. Самовпевнений лідер народу закінчує кар'єру мітинговим копняком, відставкою і маразматичними шуканнями сметани на купі політичного гівна. Останній правитель імперії заробляє на хліб в другорядних телешоу. Партизанські ватажки стають добропорядними бізнесменами, консультантами спецслужб і телекоментаторами, політв'язні - чиновниками, королі сцени - педофілами, а принцеси крові Савойського Дому демонструють купальники. "Головний текст буття" зависає, не витримавши тотального перепризначення понять, ієрархій, понтів і сенсів. Одночасно з глибин пам'яті випливають позначки і сліди, давніші за істину. Позначки і сліди Порожнечі. Тієї самої, яка не дає прочитати жодний "головний текст" у формі присутності, а тільки у формі Музею. Профани відчувають це як поглиблення прірви між висловлюваннями авторитетів і побутовою дійсністю.

Простіші Люди Хвоста починають шукати Антихриста, всесвітню змову і таємних маґістрів. Розумніші відкорковують пляшку віскі (горілки, бренді, коньяку) і намагаються втопити маґістра внутрішнього, побудованого з шкільних правил: "не виходь з уроку до дзвінка", "не жуй ґумку", "не дрочи на сусідку зліва". А найрозумніші розривають текстові ланцюжки і шукають випадкових слідів звіра. Адже існує ще одне припущення: епохи, немов ящірки, залишають свої хвости на поталу коментаторам і тишком-нишком відповзають у таємні печери. Прихоплюючи туди найголовніші свої надбання. Свої "ребра". Несмачні і нестильні. Знайти їх там можна лише Неправильним Викликанням. Себто розумовою технікою, яка спрямовує ерекцію не до сусідки зліва, а до заспиртованої жаби на вчительському столі. "Нє всєм дано!", - саркастично усміхнеться читач. "Отож бо!", - відповімо читачеві.

Не відкидаємо, що "ребрами" вовкодава-ХХ були матеріалістичні вчення та настрої. Атеїзм, як не парадоксально, тримав у купі (структурував) минулу епоху, і з його крахом вона відкинула копита. "Науковий" атеїзм означав для нас більше, аніж ми тепер готові визнати. Наші уявлення про свободу і відповідальність густо замішані на добре впорядкованому безвір'ї. Більшість із нас і досі сприймає релігію не як містичний зв'язок із Богом, а просто як важливий атрибут культурної традиції. Тобто, коли корисність посту коментує дієтолог. Саме тому нас не нудить від "свяченої ковбаси" і ми не сміємося з марновірного припущення, що шматок перемеленого з жиром і прокопченого м'яса є носієм відчуженої від Абсолюту Його благодаті. Може, ключ до нової епохи сховано у нових типах релігійності, у небачених досі "техніках розрізнення" ковбаси і святості? А може, це тільки поверхневий шар проблематики переходу з Хвоста до Пащі?

Випадковий слід звіра десь поряд.


Кількість переглядів - 557215.02.2011 21:39

Система Orphus Коментарі (13)
Патріот | 20.02.2011 14:01Сьогодні по СТБ показували жіночку, яка приймала участь в битвах екстрасенсів. Вона казала що в Україні лишилося всього пять правдивих спадкових мольфарів. Я думаю, що з них три - аферисти. То ж є необхідність відновлювати жрецтво. Чому б нашим бізнесменам не профінансувати в карпатах конгрес українських екстрасенсів. Вони б порадилися про майбутнє і ще є талановита молодь яка б підхопила ті речі і понесла далі. бо традиція не може вметри. ПРАГМАТИК | 19.02.2011 20:42Слухайте, пацани, я усе зрозумів! Маряна - це жриця таємного поганського культу! Тому вона й працює медсестрою. Ідеальна посада для того, хто практикує ритуальні жертвоприношення. Тепер постмодернізму у Фоанеку точно піссєццц rex | 19.02.2011 14:24І не треба звикати до дешевих напоїв. Дешеве - на кожній презентації. пʼявка | 19.02.2011 13:00Де ж іще в цьому житті можна насолодитися чарівно-вишуканою
сумішшю віскі, текіли та абсенту такої давньої витримки?
Шнапсово-пивна андруховичівку та звіробійно-ботакСову
прохащівку не пропонувати!
02 | 18.02.2011 22:45Найцікавіше в цьому есеї - про випадкові сліди звіра. Випадковим слідом Звіра можна вважати неоязичництво, яке процвітає на цьому сайті, не в останню чергу завдяки такому учневі Рене Генона, як пан Єшкілєв. Спочатку неоязичницьку тему почав сам Єшкілєв, а потім він (чи може його друзі) знайшли унікальну істоту, яка зветься Маряна Варців. Тепер з трипільцями можна спілкуватись не лише у фантастичних романах. Жива неоязичниця плюс Єшкілєв, що зійшов з Тибету до смертних галичан з імям Богині на устах і досвідом політтехнолога в голові. Страшний коктейль для неокріплих умів:) Проноз | 18.02.2011 19:17Головний текст буття? Це те, що люди з Баальбекського клубу кажуть по сотовому своїм найманцям. А все інше - похідне від того базару. 03 | 18.02.2011 18:57Головний текст буття тепер лине з телевізора в шоу з Геною Малаховим: "...а тепер подивимось, чи відвалилася піявка від нашого пацієнта". А на потік гіпертексту всілася піявка з мордою Головного Сісадміна. Піявка сидить і сісадмінить сісадмінить і сісадмінить. І нема на те ради. СімСімич | 18.02.2011 16:42Егрегор-21, як міфічна зброя зоряних воєн, лазер з ядерним
накачуванням, жадібно поглинає в себе енергію масових
заворушень, воєн, терактів, криз, пандемій, сонячних
спалахів і неодмінно вибухне у мільярдах голів полонієм-
210, зсередини випікаючи жалюгідну тваринну сутність
людської раси, облізлим волоссям випаде її ница подоба,
репаною шкірою зійде гниле нутро і насадить гірчичне зерно
віри, з котрою і гори ходитимуть, і нічого не буде
неможливого для нас, навіть і відокремити котлети від мух,
чи то пак ковбасу, росу і божу благодать. ;)
Кака | 17.02.2011 09:10Хороший текст. З Пащею погоджуюся на всі 100. З Хвостом... Швидше не Хвіст, а Жопа... До поперед | 16.02.2011 21:17То, панюнцю депутате, про тую цвієрну жєбу - це про Вас, так? Інакше, за шо сі образили? Історія собі проживе без поваги від мєсних борзописців. Депутат | 16.02.2011 20:59За що пан автор так не любить історію? Історія є вчителькою життя для розумних. G20 | 16.02.2011 11:48Заспиртованная жаба на учительском столе - это про "жадность к науке"? Да, все украинские "лидеры симпатий", как теперь становится очевидным, не любили учиться. Поэтому пытаются ввести Украину в глобальный контекст с помощью разрисовывания "пысанок". В то время, когда все развитые страны спешно создают технопарки и строят новые космодромы (Бразилия, Россия, Иран, ЕС и т.д.) у нас расписывают яйца и мечтают получить в руки оружие,чтобы убить более зажиточного соседа. Очень свидома нация. З большим шлепперным будущим. НИК | 16.02.2011 01:08"2в1"- НЕВЖЕ ПРИЙШОВ ЧЁС, ШО КРАЙНОЩІ СХОДІТСІ? РЕСПЕКТ.
- ДО ВАШОЇ АНАЛІТИКИ ПРО ВОЙНУШКУ СВОБОДИ І ПР ТА МОГО ТАМ КОМЕНТУ, ДОДАЮ, СЕ ВЧИТАВШИ: СВ. ЩЕ МЕНШІ ХРЕСТИЯНИ ЯК ВАШІ АВТОРИ. БО ВИЙШЛИ ІЗ ВИШКОЛІВ СОЦ-НАЦ ШКОЛИ ГІТЛЄРА. А МИ БУДЕМ СОЦ-НАЦ СВЯТОЇ РУСІ! ТОМУ З ЧАСОМ МИ ПЕРЕМОЖЕМ СВ. І ЇХ ЖДЕ ДОЛІ ЯК НРУ, УНП, НУНС.

Додати коментар

Ім'я:

E-mail: (не обов'язково)

Текст повідомлення:Останнє в блогах