Маніпулятивні технології в дії


Україна, напевне, зайняла б одне з перших місць в рейтингу інтенсивності медійних маніпуляцій. Маніпулятивні технології на нашому телебаченні, в наших газетах, інтернет-ресурсах і навіть блогах використовуються у найрізноманітніших варіантах, а жертвами їхнього впливу стають саме ті люди, які не хочуть оцінювати інформацію з екрану критично. А таких, нажаль, більшість.

 

Проти нас із вами, звичайних громадян України, веде війну найсучаснішими засобами найозброєніша і найосвіченіша армія у світі – армія політтехнологів, піарщиків та маніпуляторів всіх мастей.

Не буду влізати в глибокий аналіз маніпулятивних процесів всесвітньго рівня і викривати «щось» або «когось». Ми зробимо все набагато простіше.

 

Уявіть, що Ви маєте єдину на базарі будку з олією. Приходять новорічні свята, жінка хоче нову норкову шубу, син хоче нове авто, донька взагалі нічого не хоче, бо все має, і всім для повного щастя треба погріти свій животик на сонечку десь в Єгипті. А грошей на всіх не вистачає.

Що Ви робите? Правильно, ви ненароком промовляєте продавщиці, що через кілька тижнів олія подорожчає на 5 гривень через… і тут вставляєте кілька розумних економічних термінів, від нерозуміння яких продавщиця в шоці піде курити. Вона миттю обдзвонєю всіх подружок і знайомих та повідомляє сенсаційну новину: «Алло, (обійдемся без імен, щоб ніхто не обурювався), з наступного тижня олія скочить в ціні… Та стопудово… Бос сказав…». Через кілька днів все місто стоїть на вухах і гудить через сенсаційну новину. Заможні міщани купують уже не по 1 пляшці олії, а по 2-3. Менш забезпечені люди, які рахують кожну копійку, купують олію ящиками. Старенькі бабусі розмотують платочок і з сльозами на очах витягають з нього останню сотню гривень і також закуповуються олією…

Ось і прийшло новорічне чудо. Ваші продажі зросли на 300-400%, Ви щасливі, син отримає авто, жінка отримає шубу, Ви з сім’єю вирушаєте в теплі краї.

А люди? Та вже…

 

Ви не забули ажіотаж навколо гречки? Набагато вона подорожчала? А скільки Ви її з’їли? Ціна підскочила на 3 гривні, і через місяць впала на стільки ж.

А скачки цін на яйця? Сам був свідком, коли люди в одному із супермаркетів Франківська стояли в черзі із десятками лотків яєць. Тоді яйця були в моді…

Ще можна зачепити медикаменти. Про захисні маски і епідемію грипу в еру Тимошенко я взагалі мовчу – тут все ясно як день, але… В листопаді цього року Кабмін заявив, що з 1 грудня медикаменти в аптеках відпускатимуться виключно за рецептами. Люди, які з споконвік-віків звикли до самолікування і бабусиних методів запанікували. Вихід був один – закупитися ліками на десятиліття вперед (адже Янукович збирається протриматися 2 каденції в кріслі Президента, тому треба перестрахуватися). Їй Богу, щоб мене не звинувачували в зарозумільстві, моя сім’я також, я особисто брав в цьому участь, закупила ліків на 1000 гривень. І тут приходить 1 грудня. І Кабмін вирішив не вводити в дію раніше оголошене новаторство.

Вльот. Грошовий вльот.

 

Тепер треба очікувати наступної вудочки, яку нам з вами закинуть і дивитимуться, чи ми не клюнемо. А ми стопудово клюнемо.

Це може бути будь-що, включно з різними кодексами та реформами. Маніпулятивні технології перестають бути маніпулятивними, коли хоч одна людина зрозуміла, що на неї йде опосередкований вплив. Дієвим захистом від підміни понять можуть стати глибокі знання предмету обговорення (що є не в кожного) і високий рівень критичного мислення та непоспіх у висновках – що також трапляється все рідше. І в кінці потрібно поставити питання: кому це вигідно?


Кількість переглядів - 544019.12.2010 16:17

Система Orphus Коментарі (12)
bbb | 01.01.2011 18:27Представник нацради з питань телебачення і радіомовлення в Івано-Франківській області. За вимагання хабара в особливо великому розмірі. Jozef | 29.12.2010 18:49Вибачте,що вриваюсі до вашого базару,але Турелик то який?Може той, же їго жінка поетеса Галя ? А за шо хлоп сидит?
Бо тепер сісти,як два пальці обслинити.
Power | 26.12.2010 16:26Судді йому сильно не допоможуть. Обвинувачення дуже серйозне :\ Yar | 25.12.2010 23:22Якщо жінка їздить на джипі, то ще не все втрачено. Є ще чим платити суддям Power | 23.12.2010 21:48Турелик сидить в СІЗО, справа по ньому ще триває. А на джипі їздить його жінка, і ще якийсь їхній родич. turelik | 23.12.2010 08:05про туреліка напишіть, як він, знову на роботі. бачу на джипі їздить?? conan o'brien | 21.12.2010 20:33Генієві стьобу - слава! :) З кожним блогом автор перевершує сам себе. Тонка, вишукана гра з банальністю на межі фолу, коли ти майже повірив, що автор пише про те, що думає :) Блін | 21.12.2010 18:30 працюй Хрунь | 21.12.2010 10:53Кушніренко - маніпулятор прес-увуха | 21.12.2010 10:43до автора: все правильно, лиш хочу поспорити щодо "В листопаді цього року Кабмін заявив, що з 1 грудня медикаменти в аптеках відпускатимуться виключно за рецептами." - Кабмін цього не заявляв:) рішення про підвищення НІДЕ ні на якому рівні не приймалось. ажіотаж підняли самі ж журналісти, котрі ПРОСТО НЕ ВМІЮТЬ ЧИТАТИ:))) - хтось із журналістів побачив на сайті мінздоров'я відповідний текст наказу міністерства і підняв паніку. лиш читати той ХТОСЬ не вмів, бо на сайті міністерства йшлося про ПРОЕКТ НАКАЗУ, який виносився на громадські слухання. а дата 1 грудня взялась саме від того, що це була дата офіційного завершення обговорення. Jozef | 20.12.2010 11:58До Ось.Бодя, то ти?Шо шифруєшсі? Ось | 19.12.2010 20:56Зачекався я шось вже цього малого.

Додати коментар

Ім'я:

E-mail: (не обов'язково)

Текст повідомлення:Останнє в блогах
http://www.unimag.ua/ солдатики придбати купить солдатики.